Kremnica – Mestský hrad v Kremnici, mincovňa a iné zaujímavosti
Lokalita: Stredné Pohronie, okres Žiar nad Hronom, mesto Kremnica
Kedysi bohaté banské mestečko Kremnica, ktoré profitovalo hlavne z ťažby zlata a razenia mincí je dnes považované za historickú dominantu tohto kraja. Celé centrum je v dobovom štýle, do ktorého sa vchádza bránou, ktorá je súčasťou zdvojeného hradbového múru z kameňa.
Historické pramene hovoria, že v 13. storočí tu vznikla banícka osada Cremnychbana. Prvotné stredoveké sídlo, ktoré sa neskôr rozrástlo na bohaté banské mesto, sa nachádzalo na návrší. Z farského kostola s karnerom a sídla komorského grófa na vrchole pahorka vznikol opevnený mestský hrad. Ústrednými stavbami hradu sú monumentálny gotický Kostol sv. Kataríny z 15. storočia, Karner sv. Ondreja z 13. storočia a bývalá radnica z konca 14. storočia.
Karner sv. Ondreja je najstaršou stavbou Mestského hradu Kremnica. Táto sakrálna stavba s kruhovym pôdorysom má dve poschodia. Spodnú časť tvorí kostnica s románskou šesťdielnou klenbou, vrchnú časť tvorí gotická kaplnka. V Kostole sv. Kataríny sa nachádza známy hradný orgán, ktorý má 3.500 píšťal.
Na základe týchto historických faktov možno povedať, že Kremnický hrad vznikal postupne v 13. – 15. storočí.
Mincovňa v meste Kremnica bola založená v roku 1328 a funguje do dnes. Nepretržite sa tu vyrábajú rôzne mince a medaile, ktoré patria medzi špičku vo svetovom meradle. V súčasnosti je možné prísť do mincovni na expozíciu a pozrieť si raziareň mincí v premenách času.
K jednej z najstarších stavieb v centre mesta Kremnica patrí aj Morový stĺp sv. Trojice. Je považovaný za jednu z najkrajších barokových pamiatok tohto typu na Slovensku.
Jedna stará povesť o Kremnici hovorí:
„O založenie Kremnice sa zaslúžila jarabica. Keď šášovskí hradní páni počas poľovačky v Kremnických vrchoch ulovili jarabicu, našli v jeho hrvole zlaté zrnká a práve tento nález ich priviedol k nájdeniu zlatých žíl v meste Kremnica.“
Foto a text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: kniha 1000 zaujímavostí Slovenska, autor Ján Lacika, https://www.mint.sk/onas.php
Publikované: 26.8.2018, aktualizované: 30.3.2021