Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Dolná Klapa, Kremnické pohorie

 

Skala Dolná Klapa sa nachádza v Kremnickom pohorí v blízkosti skalného brala Horná Klapa. Dolná Klapa je akousi prirodzenou rozhľadňou a najvyhľadávanejším miestom mikroregiónu Kremnica, časť Kopernica. Táto časť regiónu a jej okolité lesy sú skutočné prírodné poklady – na svoje si tu prídu hubári, ale nájdete tu aj rôzne lesné plody, ako sú jahody, maliny, černice. Nie je zriedkavosťou stretnúť tu jelene, či srnky.

 

V tesnej blízkosti Dolnej Klapy sa nachádza lom, v ktorom sa ťaží bentonit. V období jar – jeseň je tu z tohto dôvodu dosť rušno a aj hlučno.

 

Cesta k nášmu cieľu vedie lesom, miestami rozbitou asfaltovou cestou, alebo lesnou cestou. Značenie nie je takmer vôbec, ale zablúdiť sa nedá. Pôjdete len rovno, tzv. hlavnou cestou.

No a ako by to bolo bez odmeny? Odmenou po dosť strmom kopci Vám tu budú krásne panoramatické výhľady, ktoré sme sa Vám pokúsili zachytiť i na našich fotografiách. V skutočnosti je to ale oveľa krajšie, tak neváhajte  a vydajte sa za dobrodružstvom.

 

Lokalita:

Lutila, okres Žiar nad Hronom (smer Slaská) – po 3 km odbočka na Kopernicu – 1 km lesnou cestou, kým prídete na rázcestie (na mapke v závere článku ako č. 2), pri ktorom je rampa – cesta za rampou vedie k Dolnej Klape, späť po tej istej trase

 

Začiatok trasy:

Začína sa na rázcestí, ku ktorému prídete po 1 km lesnou cestou. Tu môžete zaparkovať svoje auto. Cesta začína pešo pri rampe dla fotografii.

 

 

Značenie trasy:   zelená značka

Trvanie:   2,5 hod. (tam aj späť)

Vzdialenosť:   6,5 km (tam aj späť)

Terén:   asfaltová, štrková, cesta

Návštevnosť:   celoročne

Náročnosť:   mierne náročná

Stúpanie:   pred cieľom cca 800 metrov výrazné stúpanie

Nadmorská výška:   začiatok pri rampe 350 m. n. m., Dolná Klapa 657 m. n. m.

 

     

 

Náš tip – vo vzdialenosti 2 km sa nachádza jazierko Slobodné:

 

 

 

Foto a text:   cestovatelskykompas.sk

Zdroj:

Publikované:   2.1.2021

Kategória: Pohronie, Turistika

Zanechať Reakciu