Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Hrad Beckov

Beckovský hrad dodnes dýcha čarom histórie. Vďačíme tomu pravidelnému pripomínaniu si histórie tohto hradu, hlavne počas víkendových tematických akcií. Nachádza sa na vyvýšenej skale v obci Beckov, okres Nové mesto nad Váhom.

   

 

Prvá písomná zmienka hradu sa datuje do čias, kedy vládol uhorský kráľ Bela III.. Hrad sa vtedy nazýval Blundus. Na prelome 11. a 12. storočia došlo k prestavbe hradu, vybudované boli najmä priestory horného hradu a severný palác.

V 14. storočí vďaka svojmu mocenskému vládnutiu sa uhorský šľachtic Matúš Čák Trenčiansky (nazývaný aj ako pán Tatier a Váhu) zmocnil i hradu Beckov. V tomto období hrad prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorej cieľom bolo zdokonaliť obranu hradu.

Každý panovník, ktorý hradu vládol, daroval mu kúsok svojho štýlu, v rámci určitých prestávb.

Počas uplynulých rokov hradu vládlo viac významných rodov, či už kráľovských, alebo šľachtických. Väčšina z nich ale o hrad prišla tak, že počas bojov vymreli po meči. Okrem už spomínaných významných mien na hrade vládli i rody ako napr. rod Ctiborovcov, či rod Bánfiovcov.

Osudným sa pre hrad stal rok 1729, kedy hrad vyhorel.

Rozsiahla prestavba a najmä archeologický výskum v 70. rokoch 20. storočia umožnili oživiť dávnu slávu hradu a sprístupniť ho širokej verejnosti, čomu sa dnes veľmi radujú nielen deti, ale i dospelí.

 

Foto: cestovatelskykompas.sk
Text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: http://www.hrad-beckov.sk

Kategória: Hrady a zámky

Zanechať Reakciu