Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Hrad Revište

Lokalita:

Stredné Pohronie, pohorie Vtáčnik, okres Žarnovica, obec Revištské Podzámčie

  

 

Začiatok trasy:

K hradu vedie náučný chodník nazvaný „Majitelia hradu Revište“, ktorý začína na parkovisku pod hradom. Parkovisko pod hradom je vzdialené od miestnej reštaurácie Pod hradom 800 m. Dĺžka náučného chodníka je 480 krokov, čo je cca 500 m. Náučný chodník je značený informačnými tabuľami, ktoré Vám budú odhaľovať minulosť hradu. Lesom vedie žltá turistická značka.

  

  

 

Dnes je hrad Revište len zrúcanina hradu, o záchranu ktorej sa usilujú miestni dobrovoľníci jeho zveľaďovaním, renovovaním, či pripomínaním si už dávno zabudnutej minulosti .Vedia, že história nie sú len akési dátumy v starom kalendári, mená nejakých dnes už takmer neznámych ľudí a pár skál poukladaných na jednej kope. Je to predovšetkým naša minulosť, osudy našich predkov, vďaka ktorým máme aj svoju prítomnosť, či budúcnosť. Každý národ by mal aspoň z časti poznať svojich predkov, ich osudy, kultúru a správanie, ktorými chceli niečo zanechať pre budúce generácie.

Historické pramene píšu, že hrad bol postavený začiatkom 13. storočia ako súčasť ochrany stredoslovenských banských miest a hronskej obchodnej cesty. Za prvého majiteľa hradu je považovaný Kráľ Ondrej II.. Hrad často menil svojich majiteľov. Okrem iných známych mien, hrad určitý čas patril i Matejovi Korvínovi, či Urbanovi Dócimu. Od roku 1792 bol hrad neobývaný a začal chátrať. O osude hradu, jeho majiteľoch a mnoho iného sa môžete dočítať počas cesty na hrad, ktorá vedie už vyššie spomínaným príjemným náučným chodníkom.

  

  

  

 

Jedna z legiend hradu Revište hovorí, že: „Odo dňa kedy grófa Dócziho na nádvorí hradu sťali, tak vždy v ten deň v roku počuť pod hradbami zavýjať vlka, ktorý bol urodzeného grófa Dócziho verným priateľom. Spriatelili sa tak, že mu tento vlk zachránil život. – – – Gróf počas jedného chladného dňa išiel na poľovačku, nešťastne padol a upadol do bezvedomia. Aby nezamrzol, vlastným telom ho v ten mrazivý deň zohrieval vlk, na ktorého on roky poľoval. Keď sa prebral z bezvedomia, zmeravel. Uvedomil si, že tento skutok je hodný vyznamenania a upustil od toho, aby sa tento vlk stal jeho trofejou.“

 

V závere nám nedá nespomenúť, že v súčasnosti (rok 2018) sa na hrade nachádzajú voľne žijúce kozy, ktoré sú veľmi milé a priateľské. Veľmi ich poteší, keď im turisti donesú pod zub nejakú suchú žemličku, či rožtek.

 

Foto: cestovatelskykompas.sk
Text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: http://www.hradreviste.sk, miestne informačné tabule

Kategória: Hrady a zámky

Zanechať Reakciu