Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Kalište – Národná kultúrna pamiatka, Horehronie

Kalište – Národná kultúrna pamiatka

 

Dnes už zaniknutá obec Kalište sa nachádza na Horehroní, na hranici Nízkych Tatier. Pričlenená je obci Baláže, okres Banská Bystrica.

Kalište sa nachádza v nádhernom horskom prostredí, v takmer neporušenej prírode. Keby sme nepoznali hroznú históriu tohto kraja, povedali by sme, že je tu ako raj na zemi.

     

     

 

Hrozným zápisom sa vryl do dejín zánik tejto obce, keď 18.3.1945 pred koncom II. sv. vojny fašisti dobyli túto dedinku, vypálili mnoho domov a veľkú časť jej obyvateľov zaživa upálili, alebo surovo zabili.

    

     

    

     

    

 

Dnes Kalište slúži ako múzeum v prírode, kde sú zrekonštruované v dobovom štýle 2 domy, kaplnka, obecná nemocnica, studnička. Pozdĺž celého územia pôvodnej obce sú rozmiestnené informačné tabule, na ktorých sa môžete dočítať, ako títo obyvatelia žili, kedy sa datuje vznik a zánik tejto obce, akú mali školu, čím sa živili, čo boli ich typické jedlá, či spoznať ich nárečie, piesne.

     

     

 

Výlet do Kališťa môžete spojiť aj s príjemnou prechádzkou. V okolí je množstvo turistických a cykloturistickch trás o ktorých píšeme na našej podstránke „turistika“. Prísť sem môžete autom, bicyklom, či pešo.

 

Foto: cestovatelskykompas.sk
Text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: informačné tabule v obci Kalište

Kategória: Slovensko

Zanechať Reakciu