Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Kalvária

Kalvária

 

V rôznych mestách a obciach na Slovensku sa stretávame s maličkými domčekmi, ktoré stoja v určitých vzdialenostiach od seba, je v nich stvárnená kresťanská tematika a mnohí z nás ani netušíme, čo to je – vieme len, že to miestni volajú „kalvária“. Pozorným cestovateľom sa nedajú prehliadnuť. Tvoria akúsi symboliku našej krajiny.

 

Ako vznikol tento názov a čo táto symbolika vlastne znamená?

Jednoducho a výstižne to môžeme charakterizovať citátom anglického cestovateľa Johna Pageta z roku 1842: Neviem, či čitateľ uhádne, čo je kalvária, ale v Rakúsku a Uhorsku sú veľmi časté. Obyčajne vyberie sa strmý, avšak nie príliš vysoký vrch, na ktorom sa postaví kaplnka alebo vztýčia tri kríže, ktoré poskytujú predstavu ukrižovania. Vystupovanie (na vrch) je často uľahčené schodmi a v určitých vzdialenostiach sa nachádzajú kaplnky, z ktorých každá obsahuje obraz alebo reliéf predstavujúci Kristovo umučenie.“

     

    

 

Podľa historických prameňov práve na hore Golgota v Jeruzaleme (nazývaná aj ako hora lebiek, alebo Kalvária), bol ukrižovaný Ježiš Kristus.

Naše novodobé kalvárie sú zväčša postavené na kopci a predstavujú umelecké stvárnenie Ježiša, so zobrazením jeho veľkého utrpenia – zobrazujú krížovú cestu od domu Piláta na horu Golgota.

Hlavnú časť kalvárie tvoria jednotlivé stanice, najčastejšie malé kaplnky, tzv. zastavenia Ježiša Krista na svojej poslednej ceste. V kaplnkách sú vyobrazené rôzne scénky, ako napr. Kristus na smrť odsúdený, Kristus padá pod krížom, stretnutie s matkou, … . Kalvária je zakončená kostolom, kaplnkou, či hrobkou a 3 krížmi.

 

Často sa nachádzajú na okraji miest, či obcí, v krásnej prírode, vhodnej na krátku prechádzku, kde môžeme o čosi viac precítiť vieru, pokoru a vďačnosť.

 

 

Foto: cestovatelskykompas.sk
Text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj:

http://www.uzemneplany.sk/sutaz/kalvarie-sucast-obrazu-kulturnej-krajiny-slovenska

http://www.katedralabb.sk/kalvaria.html

Kategória: Iné, Slovensko

Zanechať Reakciu