Lipa sa právom považujem za klenot v ľudovom liečiteľstve.
Keď na lúkách i v parkoch vidíme a hlavne cítime rozkvitnutú Lipu, je to znak, že prichádza leto.
Lipa je často spomínaná nielen v ľudovom liečiteľstve, ale i v rôznych bájkach, či povestiach. Slovania si tento strom určili za svoj symbol – Lipa je teda symbolom Slovanov.
V slovanskej duchovnej kultúre sa uctievajú stromy, ktoré sú považované za symbol života. Stromy sa dožívajú podstatne viac rokov, ako ľudia a preto je im prisudzovaný večný život. Jedným takýmto stromom je aj Lipa, ktorá bola Slovanmi povýšená a vyvolená na tzv. vizuálne znamenie s tradičným podtónom. Pod jej košatú korunu naši predkovia dávali rôzne obete pohanským bohom, schádzali sa tu pri rôznych príležitostiach (či už veselé, alebo vážne). V starovekom Grécku a Ríme Lipu odpradávna spájali s poviedkou o nekonečnej láske starenky Baukis a starčeka Filoména. V starej Germánskej ríši sa Lipa stala posvätným stromom a už v tejto dobe bol jej rast priamo spájaný s osudom človeka. Pri narodení muža – dediča v rodine sa zasadil aj strom Lipy, ktorý rástol spoločne s potomkom.
V prírodnom liečiteľstve sú najčastejšie využívané rozkvitnuté kvety Lipy, spolu s lístkami pri kvietkoch (nie listami stromu), ktoré môžeme sušiť a odložiť si na zimu. Čaj z Lipy má veľmi dobré liečivé účinky, hlavne:
- pri vypotení pri chrípkových ochoreniach
- zmiernenie zápalu horných dýchacích ciest
- uvoľnenie hlienu
Odložte si aj touto formou kúsok leta na zimu a určite budete všetky prechladnutia v zime ľahšie zvládať :-).
Foto a text: cestovatelskykompas.sk
Publikované: 4.6.2018
Zdroj: http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000865/1713731/Lipa-sa-doziva-az-600-rokov–Jej-zlatiste-kvety-ukryvaju-obrovske-liecive-bohatstvo