Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Lipa sa právom považujem za klenot v ľudovom liečiteľstve.

Lipa sa právom považujem za klenot v ľudovom liečiteľstve.

 

Keď na lúkach i v parkoch vidíme a hlavne cítime rozkvitnutú Lipu, je to znak, že prichádza leto.

 

Lipa je často spomínaná nielen v ľudovom liečiteľstve, ale i v rôznych bájkach, či povestiach. Slovania si tento strom určili za svoj symbol – Lipa je teda symbolom Slovanov.

V slovanskej duchovnej kultúre sa uctievajú stromy, ktoré sú považované za symbol života. Stromy sa dožívajú podstatne viac rokov, ako ľudia a preto je im prisudzovaný večný život. Jedným takýmto stromom je aj Lipa, ktorá bola Slovanmi povýšená a vyvolená na tzv. vizuálne znamenie s tradičným podtónom. Pod jej košatú korunu naši predkovia dávali rôzne obete pohanským bohom, schádzali sa tu pri rôznych príležitostiach (či už veselé, alebo vážne). V starovekom Grécku a Ríme Lipu odpradávna spájali s poviedkou o nekonečnej láske starenky Baukis a starčeka Filoména. V starej Germánskej ríši sa Lipa stala posvätným stromom a už v tejto dobe bol jej rast priamo spájaný s osudom človeka. Pri narodení muža – dediča v rodine sa zasadil aj strom Lipy, ktorý rástol spoločne s potomkom.

 

V prírodnom liečiteľstve sú najčastejšie využívané rozkvitnuté kvety Lipy, spolu s lístkami pri kvietkoch (nie listami stromu), ktoré môžeme sušiť a odložiť si na zimu. Čaj z Lipy má veľmi dobré liečivé účinky, hlavne:

  • pri vypotení pri chrípkových ochoreniach
  • zmiernenie zápalu horných dýchacích ciest
  • uvoľnenie hlienu

 

Odložte si aj touto formou kúsok leta na zimu a určite budete všetky prechladnutia v zime ľahšie zvládať :-).

 

 

Foto: cestovatelskykompas.sk

Text: cestovatelskykompas.sk

Zdroj: http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000865/1713731/Lipa-sa-doziva-az-600-rokov–Jej-zlatiste-kvety-ukryvaju-obrovske-liecive-bohatstvo

 

 

Kategória: Zdravie z prírody

Zanechať Reakciu