Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Oravský hrad

Oravský hrad

Oravský hrad, niekedy nazývaný aj Oravský zámok je právom považovaný za jednu z najvýraznejších dominánt Oravského regiónu. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok, okres Dolný Kubín. Patrí k najkrajším a najzachovalejším hradom na Slovensku. Jeho strategicky výhodna poloha bránila dobyvateľom k dobytiu a spustošeniu hradu.

Historické pramene hovoria, že hrad tu bol postavený v polovici 13. storočia n.l., na mieste, kde pred tým stál drevený hrad. K prvým majiteľom hradu sa radí Kráľ Belo IV.. Hrad prešiel najrozsiahlejšou prestavbou v 16. storočí n.l., keď v ňom začali vládnuť Thurzovci. Táto prestavba, celkový vzhľad hradu, sa zachoval až po súčasnosť.

A tak ako každý hrad, či zámok má svoju históriu, z generácii na generáciu sa prerozprávali aj rôzne príbehy a osudy ľudí, žijúcich na tomto hrade. Azda taká najznámejšia povesť je o čiernej pani, ktorá sa za tmavých nocí zjavuje na hrade a prechádza sa po ňom. Hovorí sa, že táto čierna pani je bývala panovníčka Alžbeta, druhá manželka Juraja Thurza, počas svojich prechádzok si hrad stále kontroluje.

   

   

 

Foto: cestovatelskykompas.sk
Text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: http://slovakia.travel/oravsky-hrad, https://sk.wikipedia.org/wiki/Oravský_hrad

Kategória: Hrady a zámky

Zanechať Reakciu