Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Tajch Nová Baňa

 

Lokalita: Kotlina medzi pohoriami Štiavnické vrchy a Pohronský Inovec, Okres Žarnovica, mesto Nová Baňa

 

Charakteristika:

Tajch Nová Baňa sa nachádza približne 3 km za mestom Nová Baňa, v časti Štále. Prístup k tajchu je možný autom po hlavnej asfaltovej ceste. Na začiatku areálu sa nachádza väčšie parkovisko.

Vybudovaný bol koncom 18. storočia a slúžil ako zdroj vody na pohon banských ťažných a čerpacích zariadení. Dnes má už len rekreačné využitie.

Súčasťou tajchu je rekreačný areál (sú tu športoviská, ihriská, kemp, reštauračné zariadenia, chaty, …), čiže ponúka rôzne športové vyžitie, či kúpanie sa v samotnej vodnej nádrži, alebo opaľovanie na jej brehu. Nachádza sa v príjemnom prostredí pohorí Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy, ktoré ponúkajú rôzne turistické, či cykloturistické možnosti.

Na okrajoch tajchu môžeme vidieť raka riečneho, ktorý je v súčasnosti zákonom chránený. Tajch je ideálnym miestom aj pre rybolov, nakoľko v ňom žijú kapre, sumce a iné sladkovodné ryby.

 

Tajch je súčasťou náučného chodníka Zbojnícke studničky, ktorý je nielen domácimi veľmi obľúbený. Je dlhý približne 10 km, s prevýšením 190 m.. Cesta trvá približne 2,5 – 3 hodiny.

 

Turistické atrakcie v okolí:

 

 

 

 

Foto a text:   cestovatelskykompas.sk

Zdroj:   turistické a informačné tabule

Publikované:   16.09.2020

Kategória: Vodná turistika

Zanechať Reakciu