Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Vedeli ste, že Bazu nazývajú všeliekom?

Vedeli ste, že Bazu nazývajú všeliekom?

 

Slovensko je krásna krajina, ktorá ponúka strašne veľa. Na Slovensku rastú rôzne kríky a stromy, ktoré nám ponúkajú svoje plody – BIO dary. V Období máj – jún môžeme nájsť na lúkach, v lesoch i parkoch rozkvitnuté kríky Bazy (Baza čierna). Skúsení bylinkári nazývajú Bazu všeliekom. Zbierajú sa hlavne kvety, ktoré kvitnú na jar.

Kvety je možné sušiť a odložiť si na zimu. Čaj z Bazy je veľmi vhodný pri prechladnutí, chrípke, či iných zápalových ochoreniach. Významne posilňuje imunitu. Určite chutí lepšie ako akýkoľvek sáčkový čaj z obchodu. Častokrát pomôže aj namiesto tabletiek.

Z čerstvých kvetov Bazy  však môžeme pripraviť aj iné dobroty, či už limonády, sirupy, marmelády, dokonca samotný kvet Bazy je možné aj vypražiť a konzumovať.

 

Tip na chutnú bazovú limonádu:

Potrebujeme: cca 10 kvetov bazy, 2-3 citróny, 250 g trstinového cukru, 3 l. vody

Postup: Vodu prevaríme, dáme do nej cukor, aby sa rozpustil, do mierne vychladnutej vody pridáme umyté kvety bazy, 2 odšťavené citróny a 1 citrón nakrájaný na kolieska (ak máme BIO citrón, nakrájaný citrón môžeme dať aj so šupkou). Nechajte stáť v sklenenom pohári, ktorý je prikrytý napr. gázou (čistou utierkou), aby zmes mohla dýchať a dobre sa vylúhovala. Na slniečku stačí nechať odstáť cca 8 hodín. Po vyluhovaní preceďte a pite ako chutnú limonádu.

 

 

 

Foto: cestovatelskykompas.sk

Text: cestovatelskykompas.sk

Zdroj:

Kategória: Zdravie z prírody

Zanechať Reakciu