Vlkolínec, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry
Dnes už možno jediná obec na Slovensku, v ktorej sa zachovala tradičná ľudová architektúra až po súčasnosť. Dedinka, v ktorej je stále život, pretože až dodnes (rok 2018) tam žijú stáli obyvatelia, čiže nejde tu o žiadny skanzen. Prvá písomná zmienka o obci sa traduje už z roku 1376. Návštevník sa tu často zamyslí, že je priam zázrak, že v tejto oblasti čas akoby zastal a neprenikli sem v žiadnom období moderné prvky dnešného sveta, vrátane modernej výstavby.
Dedinka Vlkolínec sa nachádza v okrese Ružomberok, je súčasťou Veľkej Fatry.
Postavených je tu 45 drevených ľudových stavieb, ktoré sú považované za skvost ľudovej architektúry. Zvláštnymi stavbami sú zrubová zvonica z roku 1770, zrubová studňa z roku 1860, kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875 a muzeálny objekt Roľnícky dom v správe Liptovského múzea.
Drevená zvonica patrí medzi sidelné dominanty obce. Jej pôvodná funkcia spočívala v ohlasovaní modlitieb v obci, požiaru, či iných nebezpečenstiev. Strategicky bola postavená medzi horným a dolným koncom Vlkolínca.
Dedinka Vlkolínec je od roku 1993 zapísaná v Zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Tiež je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Náš tip na záver:
- Turistika na Liptove
- Turistika na Slovensku
- Zaujímavé miesta na Slovensku
- Dovolenka nielen na Slovensku
Správny turista nikdy nezabudne na cestovné poistenie a aj tú správnu výbavu na turistiku.
Sledovať nás môžete aj na našej facebookovej stránke.
Foto a text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: Vlkolínec, kniha 1000 zaujímavostí Slovenska, autor Ján Lacika, informačné tabule
Publikované 5.8.2018, aktualizované 14.8.2020