Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Za zdravím do prírody, na jar i s kyticou Cesnaku medvedieho

Za zdravím do prírody, na jar i s kyticou Cesnaku medvedieho

 

Áno, je to tak. Do prírody chodíme nielen pre relax, ale i pre posilnenie nášho zdravia. Teší nás, že v súčasnosti stále viac ľudí si uvedomuje hodnoty, ktoré kedysi uznávali naši predkovia – silu a zdravie, ktoré nám vie dať len príroda. Pri jarných prechádzkach prírodou máme jedinečnú možnosť nájsť bylinky, ktoré sú nášmu zdraviu veľmi prospešné. Jednou z nich je aj čoraz viac obľúbený Cesnak medvedí. Ide o rastlinu, ktorá má výbornú detoxikačnú schopnosť, lieči rôzne žalúdočné problémy, je vhodná ako podporná liečba pri kŕčových žilách, či bolesti hlavy. A v neposlednom rade výborne posilňuje našu imunitu.

Cesnak medvedí rastie len cca 2 mesiace v roku, začína rásť skoro na jar. Aby sme si vedeli jeho liečivé účinky zachovať aj na neskoršie obdobie, treba ho skladovať v mrazničke (nie sušiť – sušením stráca svoje liečivé účinky).

POZOR, listy Cesnaku medvedieho sú veľmi podobné Konvalinke, ktorá je jedovatá. Pre Cesnak medvedí je jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa nedá pomýliť. Zbierajú sa len listy Cesnaku medvedieho.

A prečo ten názov? Legenda hovorí, že práve táto bylinka je tou prvou potravou, ktorú zožerie medveď, keď sa prebudí zo zimného spánku.

 

Cesnak medvedí má rôzne využitie v kuchyni. Najčastejšie sa podáva ako napr. pažítka – nadrobno nakrájaný na chlebík s maslom, môže sa pridať do rôznych šalátov, či polievok. Vynikajúci je z neho i čaj, alebo samotné smoothie.

 

Naše 2 obľúbené smoothie:

  • 2 lístky cesnaku medvedieho, 5 lístkov baby špenátu, 1 jablko, 1 odšťavený citrón, 3 dcl vody
  • 1 lístok cesnaku medvedieho, 1 zelerová stonka, 1/2 šalátovej uhorky, 1 odšťavený citrón, 3 dcl vody

 

Tak na zdravie 🙂

 

Foto: cestovatelskykompas.sk
Text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: https://medvedicesnak.sk

Kategória: Zdravie z prírody

Zanechať Reakciu