S kompasom 4 dni na Orave
Rozhodli ste sa stráviť predĺžený víkend, alebo kratšiu dovolenku na Orave? Inšpirujte sa našimi tipmi na výlety.
Na Orave dobre, na Orave zdravo … tí čo si spievajú túto ľudovú pieseň určite vedia, o čom spievajú. Orava, malebný kraj Slovenska, má čo ponúknuť aj tým najnáročnejším výletníkom. My sme sa rozhodli ubytovať sa v blízkosti Oravskej priehrady, aby sme mali, počas nami strávených 4 dní na Orave, všetko blízko.
1. deň – turistika
Veľký Choč (obec Valaská Dubová) je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska a preto sa nemôžeme čudovať, že celoročne láka veľké množstvo turistov. Nachádza sa v západnej časti Chočských vrchov, na tzv. pomyselnej hranici medzi Oravou a Liptovom.
V Chočských vrchoch, o niečo ďalej ako samotný Choč, je ukrytá dnes už len zrúcania gotického hradu Likava (obec Likavka). Výlety sem obľubujú hlavne malé deti, rekreační turisti, či milovníci hradov.
2. deň – výlety a nenáročná turistika
Určite odporúčame navštíviť najstaršie mesto na Orave, mestečko Tvrdošín. Nachádza sa tu nádherný a historicky veľmi cenný drevený gotický Kostol Všetkých Svätých z 15 storočia. Je dielom, ktoré esteticky pôsobí spojením viacerých druhov umenia, vo vzájomnom súlade krás architektúry, malieb, či sochárskej tvorby. Je umením majstrov niekoľkých storočí a rôznych foriem prejavu. Vytvára vlastné umelecké hodnoty.
Približne 3,3 km od kostola, smerom k záhradkám, sa nachádza Rozhľadňa Borová. Návštevníkom sú tu ponúknuté naozaj nádherné panoramatické výhľady kruhového typu (na všetky svetové strany). Postavená je hádam na najideálnejšom mieste, z ktorého je vidieť takmer celú Oravu. Pri dobrej viditeľnosti dovidieť až na Oravskú priehradu, Západné a Belianske Tatry, ako na dlani máte i majestátny Choč, či rôzne oravské mestá a dediny…
Hovorí sa, že kto nenavštívil Zuberec a múzeum ľudovej architektúry, akoby na Orave ani nikdy nebol. Nachádza sa tu viac ako 50 stavieb ľudovej oravskej architektúry v krásnom prírodnom prostredí. Pri parkovisku sa nachádza aj Brestovská jaskyňa. Je to prvá sprístupnená jaskyňa na Orave.
3. deň – na bicykli až do Poľska
Veľmi obľúbená cyklotrasa pre rodiny s deťmi, rekreačných športovcov, ale i profesionálnych cyklistov je cyklotrasa na Orave, ktorá vedie zo Slovenska, z mestečka Trstená až do Poľska, do mestečka Chocholów.
Trasa vedie krásnou oravskou prírodou, z jednej strany Vás obklopujú naše majestátne hory – Belianske Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Roháče, z druhej strany sú to lúky, na ktorých sa pasie dobytok, alebo ich obhospodarujú miestni farmári.
4. deň – výlety a nenáročná turistika
Magické pútnické miesto s monumentálnou sochou Ježiša Krista láka každoročne tisícky turistov (obec Klin). Otvorená náruč Ježiša Krista symbolizuje ochranu. Pokoj a pokoru tu pocítia nielen veriaci. My sme sa sem vybrali na bicykli, cyklochodníkom okolo Oravskej priehrady.
Poobede sme sa autom presúvali už cestou domov a zastavili sme sa ešte na Dolnej Orave (obec Osádka), kde sa nachádza svojho druhu netypická drevená rozhľadňa s hojdačkou, ktorá stvárňuje Bačov stolec. Jedinečné stvárnenie rozhľadni na lúke, kde sa i dnes pasú ovce, symbolizuje históriu a tradície tohto regiónu, poukazuje na valašský, ovčiarsky a salašnícky spôsobom života obyvateľov.
Cestou sa nedá nevšimnúť si v meste Vyšný Kubín nádherný prírodný skalný útvar v Chočských vrchoch, ktorým je Tupá a Ostrá skala. Cesta na obe tieto skaly je nenáročná, možno skôr hovoriť o malej prechádzke, než o turistike.
V našom článku sme Vám ponúkli len malú časť z Oravy. Určite sa tu nachádzajú aj iné krásne miesta, iné dominanty tohto regiónu, o ktorých ešte budeme písať.
Odporúčame: Poistenie do hôr, alebo cestovné poistenie
Publikované: 26.3.2022
Foto a text: Cestovateľský kompas