Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

S kompasom 2 dni v Bratislave

Hlavné mestá krajín sú turistami veľmi vyhľadávané, rovnako to platí aj pre naše hlavné mesto. Najviac turisticky obľúbenou časťou Bratislavy je Staré Mesto. Všetky tie historické i moderné stavby, ktoré sa tu nachádzajú vytvárajú jedinečný kolorit Bratislavy. Prechádzky po uličkách starou časťou mesta sú zaujímavé a dobrodružné. Často aj tomu najvnímavejšiemu ale návštevníkovi uniknú rôzne skryté symboly, ktoré sa nachádzajú na zemi, na stavbách, v kostoloch a pod..

Spoznávať Bratislavu môžete pešo, alebo jazdou na turistických autobusoch, ktoré majú nástupnú zastávku na parkovisku medzi Úradom vlády SR a Bratislavským hradom.

 

1. deň prechádzka Starým Mestom

V uličkách Starého Mesta sa nachádza nespočetne veľa kaviarní a reštaurácií, v ktorých si môžete oddýchnuť a vychutnávať si moderný ruch Starého Mesta. Na hlavnom námestí sa často konajú rôzne tematické kultúro – spoločenské podujatia.

 

Bratislavský hrad

Náš krásny Bratislavský hrad by mal určite navštíviť aspoň 1x za život každý Slovák, a nielen Slovák. Jeho typickým znakom je perleťovo biely vzhľad a štyri vežičky, ktorý sa pyšne týči na malom kopci nad riekou Dunaj. Málokto ale vie, že nie je vežička ako vežička na hrade. Viac o tomto hrade sa dočítate TU.

Katedrála sv. Martina

Pôvodne gotická sakrálna stavba v Starom Meste je najznámejším a najväčším kostolom v Bratislave (dokonca jedným z najväčších aj na Slovensku). Po Bratislavskom hrade je to druhá najnavštevovanejšia atrakcia v Bratislave. Výstavba katedrály trvala takmer 200 rokov (1311 – 1510), vysvätená bola 10.3.1452.

Keď budete okolo katedrály prechádzať, určite si všimnite vežu, na ktorej vrchole je umiestnený model uhorskej kráľovskej koruny ako symbol korunovačného kostola. V rokoch 1563 – 1830 tu korunovali 11 panovníkov a 7 kráľovských manželiek. Všetci boli z rodu Habsburgovcov. Tradícia týchto korunovácií ožíva vždy posledný júnový víkend a táto slávnosť priťahuje do Bratislavy tisíce návštevníkov.

Michalská veža (a brána pod Michalskou vežou)

Je jediná zachovaná brána mestského opevnenia zo 14. storočia. Rokmi bola viackrát stavebne upravovaná a jej konečný vzhľad aký poznáme dnes pochádza z 18. storočia. Slúžila ako vstupná brána do mestskej časti. Keď budete prechádzať popri Michalskej veži, určite si všimnite po pravej strane tesne k nej „prilepený“ dom s číslom 15. Je to vraj najužší dom v Bratislave i v Európe so šírkou iba 1,3 m.. Pod Michalskou bránou sa nachádza nultý kilometer so svetovými stranami, ktorý ukazuje vzdialenosť takmer všetkých metropol od Bratislavy.

Primaciálny palác

Kedysi sídlo ostrihomských arcibiskupov z 13. storočia. Dnes sa tu nachádza galéria, obradná zrkadlová sieť a sídlo primátora hlavného mesta. Na streche budovy sa nachádzajú rôzne sochy, dominantou ktorých je „slovenská dievčina“.

Pečate koruniek v dlažbe

Hlavná cesta od Michalskej veže do Katedrály sv. Martina (dnes Kapitulská ulica) je označená pečatnými korunkami v dlažbe na zemi. Tieto korunky sú ako pamiatka na počesť korunovácie Márie Terézie, ktorá sa konala práve v tejto časti mesta.

Čumil

Bronzová socha robotníka trčiaceho z kanála je asi najfotografovanejšou atrakciou v Bratislave. Nachádza sa tu od roku 1997. Na prvý pohľad sa zdá, že Čumil má na hlave prilbu, v skutočnosti je to ale čiapka s brmbolcom. Socha sa nachádza na križovatke ulíc Laurinská a Panská.

Schöne Náci

Socha usmievavého pána zdraviaceho návštevníkov na Hlavnom námestí v Bratislave s cylindrom v ruke zobrazuje skutočnú osobu. Je to osoba, ktorá bola svojim spôsobom čudákom, ktorú poznačilo ťažké detstvo a aj nenaplnená láska zanechala stopy na jeho duševnom zdraví. Veľmi túžil byť cirkusovým klaunom ako jeho starý otec. To sa mu aj splnilo – bol kaunom a neodmysliteľnou súčasťou centra mesta, kde sa ulicami prechádzal každý deň vyobliekaný v elegantnom fraku s vysokým cylindrom a na všetkých návštevníkov sa usmieval a úctivo ich zdravil „ruky bozkávam“. Po jeho smrti ostali ulice Bratislavy akési prázdne a tak na jeho poctu bola pri Hlavnom námestí v Bratislave postavená socha tohto pána.

UFO v Bratislave

Nie je to výmysel, naozaj je v Bratislave UFO, ktoré sa nedá nevšimnúť si pri nábreží Dunaja. Do prevádzky bolo uvedené v roku 1972 a okrem krásnej panoramatickej vyhliadky láka návštevníkov aj najvyššie položená reštaurácia v Bratislave. V roku 2001 bolo UFO spolu s Mostom SNP vyhlásené za slovenskú stavbu storočia. Pod týmto mostom sa nachádza aj obľúbená cyklotrasa.

Danubiana

Na polostrove na Dunaji sa nachádza múzeum moderného umenia, ktoré otvorilo svoje brány v roku 2000, návštevníkov láka aj svojou zaujímavou polohou.

Pamätník Slavín

Ide o pamätník vojakov, ktorí padli počas druhej svetovej vojny na našom území. Ide o veľmi obľúbené turistické miesto, kde vládne veľké ticho, úcta a pokora.

 

2. deň plavba loďou a Hrad Devín

Výlet loďou na Hrad Devín sa teší veľkej obľube nielen detí. Na loď sa nastupuje v prístave na Dunaji, na tej strane Dunaja ako je známe nákupné centrum Eurovea. Viac info o možnosti zakúpenia lístkov ohľadom plavby po Dunaji nájdete TU.

Hrad Devín je zrúcanina pôvodne gotického hradu, ktorý sa nachádza na vyvýšenom vŕšku pri sútoku rieky Dunaj a Morava. Viac o tomto významnom hrade na Slovensku sa dočítate TU.

Nábrežie Eurovea

Nábrežie Eurovea je návštevníkmi veľmi obľúbené hlavne pre príjemné prostredie, výhľad na rieku Dunaj či bratislavské mosty, s množstvom reštaurácií a kaviarní a v neposlednom rade aj vďaka nákupnému centru Eurovea.

A ak by ste mali ešte čas a chuť, určite v Bratislave navštívte aj: Veža Kamzík, Sad Janka Kráľa, Modrý kostolík, Budova SND, Bratislavská ZOO, Botanická záhrada, Múzeum dopravy

 

Rieka Dunaj

Dunaj je najdlhšia rieka v Európskej únii s dĺžkou 2.850 km, preteká desiatimi krajinami. Pramení v nemeckom Čiernom lese a vlieva sa do Čierneho mora na hranici medzi Rumunskom a Ukrajinou. Rieka Dunaj bola 7.7.2020 slávnostne a s hrdosťou vyhlásená za „Mierovú rieku“ a pripojila sa tak k medzinárodnej rodine Mierových kvetov Sri Chinmoya.

„Mier neznamená neprítomnosť vojny. Mier znamená prítomnosť harmónie, lásky, spokojnosti a jednoty. Mier znamená záplavu lásky v rodine sveta.“ Sri Chinmoy

 

 

Na záver Vám ešte odporúčame:

 

Správny turista nikdy nezabudne na cestovné poistenie a aj tú správnu výbavu na turistiku.

Sledovať nás môžete aj na našej facebookovej stránke.

 

Publikované:   5.8.2023

Foto a text:   cestovatelskykompas.sk

Zdroje:     Cestovateľský kompas, katedrála, brána, tipy, informačné tabule

Kategória: Slovensko

Zanechať Reakciu