Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Hrad Strečno

Hrad Strečno

Prvá písomná zmienka o Strečianskom panstve je z roku 1316 n.l.. Hrad v rámci svojej existencie mal viacero majiteľov. Medzi najzámejších patril rod rodiny Bošňákovej. Nachádza sa v obci Strečno, okres Žilina.

Z rodu Bošnákovcov bola najznámejšia Žofia Bošnáková, ktorú ľud miloval vďaka svojej milej, skromnej a dobrosrdečnej povahe. Traduje sa, že jej heslo bolo: „Po človeku majú zostať len dobré skutky, všetko ostatné odveje neľútostný čas“.

V 17. storočí n.l. hrad zničil Michal Paull, ktorý si z hradu odniesol aj cennosti. Od tej doby sa hrad stal neobývateľný. Po rozsiahlom archeologickom výskume je od roku 1995 n.l. hrad sprístupnený širokej verejnosti.

   

   

Návštevou tohto hradu prežijete príjemný deň, ktorý Vás obohatí o zlomok našej histórie. Z hradu je nádherný výhľad na široké okolie a rieku Váh. Deň si môžete okoreniť aj plavbou na pltiach po rieke Váh. Uvidíte 2 hrady, prekrásnu prírodu, kamenné útesy priamo v rieke Váh a dozviete sa aj o histórii samotného pltníctva. Určite je to dobrodužstvo nielen pre detičky, ale aj ich rodičov.

Plťou po Váhu sa môžete preplaviť z Vrútok do Strečna, splavuje sa 7 km, dĺžka plavby cca 60 minút.

   

Foto: cestovatelskykompas.sk
Text: cestovatelskykompas.sk
Zdroj: http://www.hradstrecno.sk

Kategória: Hrady a zámky

Reakcia k

Zanechať Reakciu