Zubria zvernica, Topoľčianky
Zubor hrivnatý (Bison bonasus) je pradávny prirodzený obyvateľ našich lesov, avšak začiatkom 20. st. bol na pokraji vyhynutia. Evidovalo sa už len 56 jedincov, ktoré boli chované v zajatí. Vďaka dôslednej ochrane sa rozšíril a dnes žije približne 3200 – 3400 jedincov. Prvé voľne žijúce zubry na Slovensku môžeme vidieť v oblasti Národného parku Poloniny, v r. 2004 sa tu vypustilo prvých 5 jedincov, ktoré boli odchované v Zubrej zvernici.
Najviac voľne žijúcich zubrov žije v Bielovežskom pralese (národný park na hraniciach Poľska a Bieloruska).
Ide o veľké zviera s dĺžkou 2,7 m, výškou 1,8 m a hmotnosťou 800 – 1000 kg, čím sa právom označujem za najväčšieho žijúceho európskeho cicavca. Považovaný je za príbuzného bizóna amerického.
Zubriu zvernicu obhospodarujú Lesy SR a OZ Topoľčianky. Nachádza sa v obci Lovce, okres Zlaté Moravce. Zriadená bola v r. 1958 a považuje sa významnú rezerváciu, cieľom ktorej je záchrana zubra ako živočíšneho druhu. Jej hlavnou úlohou je chov zubrov v takmer prirodzenom horskom prostredí. Okrem iného je táto zvernica považovaná za informačné a výchovné centrum ohľadom týchto zvierat.
Sprístupnený je tu aj lesnícky náučný chodník „Zubria obora“ okolo zvernice, s dĺžkou 2,5 km, na ktorej je 10 informačných tabúľ, kde sa môžete dozvedieť okrem iného i to, že Putifár je považovaný za praotca všetkých slovenských zubrov, aký je spôsob života zubrov, aké sú ich príbuzné druhy, že patria medzi obrov európskych živočíchov a mnoho iného.
V areáli sa nachádza aj bufet, kde si môžete zakúpiť občerstvenie, či suveníry a detské ihrisko, ktoré ocenia tí najmenší.
Náš tip na výlet v okolí:
Publikované: 29.6.2021
Foto a text: cestovatelskykompas.sk
Zdroje:
http://www.lesytopolcianky.sk/zubria-zvernica
https://www.lesy.sk/lesy/pre-verejnost/kam-do-prirody/naucne-chodniky/naucny-chodnik-zubria-obora.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zubor_lesn%C3%BD