Obnoviť heslo

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie.

click to enable zoom
Loading Maps
Žiadne výsledky vyhľadávania
open map
Pokročilé vyhľadávanie
Your search results

Hrad Devín

Hrad Devín sa nachádza v katastri obce Devín (mestská časť Bratislavy) na vyvýšenom kopci v Malých Karpatoch, nad sútokom riek Dunaja a Moravy. Vďaka kombinácii jedinečných historických pamiatok a okolitej prírody je považovaný za unikát nielen na Slovensku, ale aj v rámci strednej Európy. Je to najstarší hrad na Slovensku a jeho prvá písomná zmienka pochádza z roku 868 n.l..

 

Návšteva hradu bude pre Vás určite znamenať výnimočný zážitok, ktorý treba zažiť. Okrem krásne zrekonštruovaných historických stavieb sa Vám naskytnú aj nádherné panoramatické výhľady a na informačných tabuliach sa oboznámite ako sa za múrmi i pred múrmi hradu formovali naše dejiny. Návštevníkom areálu hradu je k nahliadnutiu viac ako 300 rôznych archeologických nálezov z 13. – 20. storočia.

Hrad Devín zohral v našej histórii veľmi dôležitú úlohu v rôznych obdobiach. Sídlili tu Kelti i Rimania. V období Veľkej Moravy bol dôležitým hradiskom a vojenským centrom. V stredoveku tu bol vybudovaný veľký pevnostný systém a Devín zažil nebývalý rozmach.

Z hľadiska slovenských národných dejín bolo pre Hrad Dedín najvýznamnejšie obdobie počas vlády Veľkomoravského kniežaťa Rastislava. Knieža Rastislav dal vybudovať na Devíne a v jeho bezprostrednom okolí dômyselný obranný systém, o ktorom sa s obdivov vyjadrovali aj jeho nepriatelia. Do obdobia panovania Rastislava spadá aj jedna z najvýznamnejších udalostí slovenských dejín – príchod Svätého Cyrila a Metoda, ktorí priniesli nielen kresťanskú vieru a kultúru na dnešné naše územie, ale i prvé písmo hlaholiku, ktoré foneticky zodpovedalo hovorenej staroslovenčine a čítalo sa tak, ako bola napísané. Na Veľkú Moravu prišli 5.7.863 na pozvanie samotného kniežaťa Rastislava, ktorý si prial, aby sa bohoslužby viedli v slovanskej reči.

Tak ako všetky hrady vo svojej histórii, i tento hrad mal rôznych majiteľov a v rôznych obdobiach bol prestavovaný v rôznych slohoch. Posledným šľachtickým rodom, ktorému hrad patril bol od roku 1635 rod Pálffyovcov. Na začiatku 19. storočia sa Bratislava a jej okolie stalo dejiskom napoleonských vojen a pre hrad to malo tragické následky. V roku 1809 ho francúzski vojaci podmínovali a vyhodili do povetria. O jeho novú slávu sa usilovala generácia Štúrovcov, pre ktorých bol Hrad Devín symbolickým miestom. V roku 1932 hrad od Pálffyovcov odkúpila Československá republika za symbolických 1.000 Kčs a začala sa hrad starať a postupne ho rekonštruovať. Dnes je Hrad Devín vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Každého návštevníka hradu zaujme Panenská vežička (Mníška), ktorá sa vypína na vrchole štíhleho skalného výbežku pred hradom. Ide o osemhrannú tehlovú vežu, do ktorej sa vstupovalo úzkym vchodom a prevažne slúžila na pozorovanie.

K vežičke sa ale viaže aj povesť o devínskom hradnom pánovi Mikulášovi, ktorý uniesol krásnu Margarétu z Korutánska proti vôli rodičov. V deň ich svadby sa jej príbuzní aj s vojakmi dostali ľsťou do hradu. Mikuláš sa s nevestou uchýlil do vežičky, ale napokon v nerovnom boji zahynul. Nešťastná Margaréta skočila do vĺn Dunaja a preto sa volá vežička Panenská alebo Mníška.

Vzhľadom na svoju dispozícii hradu, na hraniciach niekoľkých štátov, tu bol v rokoch 1948 – 1989 mohutný a vojakmi strážený plot z ostatného drôtu, ktorý bol známy ako „železná opona medzi slobodnou a neslobodnou Európou“, medzi demokratickým svetom a socialistickými krajinami, ktoré boli vazalmi Sovietskeho zväzu. Symbolicky túto oponu zrušilo 10.12.1989 vyše stotisíc občanov Slovenska, keď pešo bez pasov a víz prešli z Bratislavy do Rakúska. Dnes sa pod Hradom Devín pri rieke Dunaj nachádza Pamätník týchto udalostí – „veľké srdce z ostatného drôtu“, ktoré nazvali „Ahoj Európa“.

Na hrad je možné dostať sa autom, bicyklom i loďou. Práve plavba po Dunaji na Hrad Devín  je najobľúbenejším lodným výletom z Bratislavy.

V okolí hradu sú aj rôzne cyklistické trasy, na ktorých určite stretnete veľa cyklistov.

 

Na záver Vám ešte odporúčame:

Správny turista nikdy nezabudne na cestovné poistenie a aj tú správnu výbavu na turistiku.

Sledovať nás môžete aj na našej facebookovej stránke.

 

Publikované:   5.8.2023

Foto a text:   cestovatelskykompas.sk

Zdroje:     Devín, Hrad Devín, informačné tabule

Kategória: Hrady a zámky

Zanechať Reakciu