Obnoviť heslo

Kliknutím povolíte zoom
Načítanie máp
Nenašli sme žiadne výsledky
Otvoriť mapu…
Tvoje výsledky vyhľadávania
30. októbra 2022

NAJ hrady na Slovensku

Slovensko je krajina krásnych prírodných krás i historických pamiatok. Hrady a zámky na Slovensku sú jednoznačne našim cenným historickým bohatstvom. Obdivujeme ich po stáročia a fascinujú všetky generácie. Či už malé dievčatká, ktoré túžia byť princezné, alebo malých chlapcov, ktorí túžia byť udatní rytieri. Rodičia, či starí rodičia zas hrady a zámky vnímajú ako akúsi nostalgiu dávno minulého a porovnávajú svoj súčasný život so životom kedysi. Či bol vtedy život krajší a dnes je oveľa ľahší už necháme na posúdenie každého z Vás…

Na Slovensku sa nachádza cez 200 hradov, čo je na takúto malú krajinu pomerne veľa. Vedeli ste ale, ktorý hrad na Slovensku je najvyššie položený, ktorý najväčší, ktorý najstarší, ktorý najnovší?

 

Najvyššie položené hrady:

1. Liptovský hrad, nadmorská výška 993 m

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 13. storočia. Poznáme ho aj pod názvom Sielnický hrad, či Liptovský Starý hrad. Hrad dal postaviť kráľ Belo IV. Na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred n.l.. Plnil hlavne obrannú funkciu z dôvodu čoho bol viackrát zničený. V súčasnosti ide o zrúcaninu starhradu na Liptove. Viac o hrade sa dočítate TU.

2. Hrad Zniev, nadmorská výška 985 m

V listine, ktorú vydal kráľ Belo IV. sa uvádza, že tento kráľovský hrad vznikol v 13. storočí. V niektorých historických písomných listinách sa už tento hrad spomínal skôr, kde sa uvádza, že hrad pochádza z 12. storočia a postavený bol pri staršej osade, ktorá patrila zoborským benediktínom. Poznáme ho aj pod názvom Znievsky hrad, či Turčiansky hrad. V súčasnosti ide o hradnú zrúcaninu, ktorá sa nachádza v Turci, pri obci Kláštor pod Znievom. Viac o hrade sa dočítate TU.

3. Hrad Muráň, nadmorská výška 935 m

Hrad bol postavený v 13. storočí ako kráľovský hrad na ochranu cesty vedúcej z Gemera do Liptova. Vďaka svojim neobyčajne pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom. V prvej polovici 15. storočia bol prestavaný, ktorého podobu si pamätáme dnes. Viac o hrade sa dočítate TU.

 

Najväčšie hrady z pohľadu svojej rozlohy z minulosti:

1. Nitriansky hrad, rozloha 8,5 hektára

Hrad sa nachádza priamo v meste Nitra, neďaleko vrchu Zobor v Tribečskom pohorí. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 871 n.l.. Po pričlenení nitrianskeho kniežatstva do moravského panstva sa Nitrianske hradisko stáva významným sídelným centrom v období Veľkej Moravy. Viac o hrade sa dočítate TU.

2. Bratislavský hrad, rozloha, 6,8 hektára

Náš najznámejší hrad nielen na Slovensku, ale aj vo svete, ktorý sa hrdo týči nad riekou Dunaj v centre Bratislavy. V minulosti sme ho mohli poznať aj pod názvom Prešporský hrad. Hradu aktuálne dominuje stavba bývalého kráľovského paláca. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907 n.l.. Viac o hrade sa dočítate TU.

3. Hrad Devín, rozloha, 6,8 hektára

Hrad sa majestátne vypína nad sútokom riek Dunaja a Moravy, na vysokom brale v katastri nášho hlavného mesta Bratislavy. Má najbohatšie dejiny spomedzi všetkých hradov na Slovensku. S jeho existenciou sa spája aj prítomnosť keltského a neskôr rímskeho etnika na území dnešného Slovenska. Viac o hrade sa dočítate TU.

 

Najstaršie hrady:

1. Hrad Devín, prvá písomná zmienka z roku 868 n.l.

2. Nitriansky hrad, prvá písomná zmienka z roku 871 n.l.

3. Bratislavský hrad, prvá písomná zmienka z roku 907 n.l.

Pozn.: Hrad Devín spolu s Bratislavským a Nitrianskym hradom sú považované nielen za najväčšie hrady, ale aj za najstaršie hrady na území Slovenska.

 

Najmladší hrad:

1. Hrad Marcus, postavený okolo roku 2.000 n.l.

Novostavba Hradu Marcus sa nachádza na veľkej lúke, na strednom Pohroní, v Štiavnických vrchoch. Dôvodom výstavby hradu bolo zhmotnenie myšlienky pre trvalú spomienku bohatej histórie a obranyschopnosti tohto územia, ako aj odvahy ľudí, ktorí bránili svoje územie. Nachádza sa na mieste starej usadlosti z 19. storočia. Viac o hrade sa dočítate TU.

 

 

Na záver Vám ešte odporúčame:

 

Správny turista nikdy nezabudne na cestovné poistenie a aj tú správnu výbavu na turistiku.

Sledovať nás môžete aj na našej facebookovej stránke.

 

Publikované:   30.10.2022

Foto a text:   cestovatelskykompas.sk

Zdroje:   wikipedia, najväčšie hrady

Kategória: Hrady a zámky, Slovensko
Zdieľať

Pridaj komentár